Wtorek, 21.05.2019 13:27 , Dziś imieniny: Jana, Moniki, Wiktora Odwiedziło nas 19271993 gości
Obraz reklamowy
Menu
Gniezno
Września
Szukaj
  

Bezpłatny pokaz filmów o tematyce górskiej

Czwartek, 06.12.2018 15:51 • grupa: Wiadomości

Bezpłatny pokaz filmów o tematyce górskiej

To będzie wyjątkowe wydarzenie dla wielbicieli gór. Już 17 grudnia 2018 roku (poniedziałek) o godz. 19:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbędzie się bezpłatny pokaz dwóch filmów o tematyce górskiej.

Podczas pokazu będą zaprezentowane dwa filmy nagrodzone m.in. podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. Będą to: "Dreamland"- film dokumentalny o Macieju Berbece, oraz "Pod ciężarem wolności". Wstęp na pokaz będzie możliwy za okazaniem bezpłatnych zaproszeń, które można odbierać w Miejskim Ośrodku Kultury.

"Dreamland" - reż. Stanisław Berbeka (87 minut)

Dokument jest historią Macieja Berbeki, opowiedzianą z punktu widzenia jego syna, Stanisława. Po 25 latach od pierwszej próby zdobycia Broad Peak zimą 5 marca 2013 roku Maciej Berbeka spełnił swoje marzenie i osiągnął szczyt. Zginął w drodze powrotnej. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia życia himalaisty i porusza takie tematy jak pasja, rodzina, sztuka i wartość, jaką jest życie. Materiały archiwalne, połączone z dzisiejszą narracją, tworzą osobistą historię syna o tragicznie zmarłym ojcu i wspaniałym himalaiście. Maciej Berbeka jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na trzy ośmiotysięczniki - Manaslu, Cho Oju oraz Broad Peak; wytyczył nową drogę na południowej ścianie Annapurny, a na Mount Everest jako pierwszy Polak wszedł własnym wariantem od strony tybetańskiej. Szóstego marca 1988, podczas swojej pierwszej próby zdobycia Broad Peak, jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 metrów w Karakorum, osiągając przedwierzchołek Rocky Summit. Do Korony Ziemi brakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie. Film pokazuje go jako wspinacza, przewodnika, ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), nauczyciela, zakopiańczyka, a przede wszystkim ojca.

 
"Pod ciężarem wolności" - reż. Pavol Barabas (58 minut)

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom i przedzierają się przez śniegi. Ich praca jest nie tylko zawodem, jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie "Pod ciężarem wolności" poznamy najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się, dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?

źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie

Tagi

mok
Dane firmy: Telewizja Gniezno Agencja Telewizyjna Produkcja Reklamowa, ul. Roosevelta 53 62-200 Gniezno, NIP 784-160-15-46, www.tv.gniezno.pl
   Copyright 2012 © TV Gniezno | W górę
Projekt i wykonanie: Freelance Design - Projektowanie stron internetowych