Piątek, 23.10.2020 13:31 , Dziś imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna Odwiedziło nas 25187482 gości
Menu
Gniezno
Września Szukaj
  
Obraz reklamowy
Obraz reklamowy
Rowerowa Stolica Polski: Gniezno na trzecim miejscu

Z ostatnim dniem września zakończyła się druga edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, w której brały udział 44 miasta. Przechodni puchar zostaje w Nowej Soli, która zwyciężyła drugi raz z rzędu. Gniezno uplasowało się na zaszczytnym trzecim miejscu, tuż za Białą Podlaską.

Rowerzyści w całym kraju wykręcili ponad 3,6 mln kilometrów. To tylko jeden z rekordów zabawy, którą organizuje miasto Bydgoszcz. - Jako organizatorzy tej akcji, chcemy podkreślić pozytywną ideę tego projektu. W Rowerowej Stolicy Polski nie chodzi tylko o rywalizowanie pomiędzy miastami o liczbę przejechanych kilometrów, ale o integrowanie różnych środowisk. Cieszy fakt organizowania wielu wydarzeń towarzyszących, zakładania wspólnych grup, które napędzają się w działaniu - mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski zostaje w Nowej Soli, która ponownie nie miała sobie równych. Zgodnie z regulaminem, puchar zostaje na stałe w mieście, które zwycięży trzykrotnie. Pierwsza Stolica Polski zajęła trzecie miejsce, tuż za Białą Podlaską. Prezydent Tomasz Budasz podczas poniedziałkowej konferencji on-line z organizatorami rywalizacji oraz laureatami pierwszych miejsc podkreślał, jak ważny jest rozwój transportu rowerowego w Gnieźnie oraz fakt, że mieszkańcy oczekują od swoich włodarzy sprawnej i ekologicznej formy poruszania się po mieście. Do trzech najlepszych miast trafią stacje naprawy ufundowane przez firmę Ibombo.

W tym roku do zabawy włączyły się 44 miasta - to jeden z pierwszych rekordów, który padł w tej edycji. W zabawie aktywny udział wzięło blisko 16 tys. użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Kilometry były kręcone do ostatnich minut, ostatecznie cała Polska wykręciła ponad 3,6 mln km. 

Nie zabrakło rekordów w samym Gnieźnie. W tej edycji rywalizacji udział wzięło 1278 cyklistów, którzy przejechali łącznie ponad 284 tysiące kilometrów. Dla porównania: w roku ubiegłym udział w akcji wzięło 450 osób, które przejechały w sumie 64 tysiące kilometrów.

Podobnie jak w zeszłym roku, w związku z rywalizacją ogłoszono konkurs "Kręcimy dla Gniezna", w ramach którego podczas środowego spotkania wręczone zostały nagrody w kilku kategoriach. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Leszek Dobrzykowski, który wykręcił 3907 km. Jednocześnie zwyciężył on także w kategorii Najlepszy senior 60+. Najlepszą wśród kobiet okazała się Natalia Kwiatkowska z grupy Zmęczeni Sezonem Team, która na rowerze pokonała 2492 km. Najlepsza seniorka 60+ to z kolei Barbara Perlik, która wykręciła 2223km. Najlepszym uczniem ze szkoły podstawowej okazał się Michał Kowolik, który wykręcił 368km, a tytuł najlepszej uczennicy przypadł Nastce Kiełpińskiej z wynikiem 763 km. Dla najlepszego ucznia i najlepszej uczennicy nagrody dodatkowe ufundował radny Tomasz Dzionek.

Ponad 53 tysiące kilometrów wykręciła grupa Konkret i tym samym zwyciężyła w kategorii najlepszej grupy. Najlepszą ze szkół okazał się natomiast Zespół Szkól Ekonomicznych w Gnieźnie z wynikiem 5812 km.

Wyjątkową niespodziankę sprawiła jeszcze jedna grupa. Do rywalizacji na tyle aktywnie włączyły się przedszkola, że już teraz zapowiadan jest drobna zmiana regulaminu w kolejnej edycji. Wyróżnienie za ogromne zaangażowanie wędruje w tym roku do Przedszkola nr 9, które wykręciło ponad 788 km.

Słowa podziękowania za okazane wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia Urząd Miejski w Gnieźnie kieruje do lokalnych samorządów: Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Urzędu Gminy Gniezno. Dziękuje również Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a za zaangażowanie  i niezwykłą aktywność firmom: Velux, Panasonic, Mal-lak, Elektro-Hurt i Chłodex. Słowa uznania należą się również grupom sportowym: Fast Bike Team, i KS Gniezno. Ponadto dziękuje za doping i pokonane kilometry Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, a także wszystkim placówkom oświatowym. Podziękowania dla członków każdej z grup, zrzeszających się w konkretnej dzielnicy naszego miasta: Aktywnym Dalkom, Winiarom i Piekarom.

Opracowano na podstawie materiału nadesłanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie

grafika: Rowerowa Stolica Polski (Facebook)

Dane firmy: Telewizja Gniezno Agencja Telewizyjna Produkcja Reklamowa, ul. Roosevelta 53 62-200 Gniezno, NIP 784-160-15-46, www.tv.gniezno.pl
   Copyright 2012 © TV Gniezno | W górę
Projekt i wykonanie: FD-System - Projektowanie stron internetowych