Niedziela, 05.04.2020 10:59 , Dziś imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego Odwiedziło nas 22017799 gości
Obraz reklamowy
Menu
Gniezno
Września Szukaj
  
Obraz reklamowy
Komentarz posłanki P. Hennig-Kloski ws. nadzwyczajnej sesji RPG

Komentarz pani poseł Pauliny Hennig-Kloski w sprawie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu z dnia 28 maja 2019

Gniezno, 29 maja 2019

Cztery lata temu Beata Tarczyńska Starosta Powiatu wraz z Zarządem podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy Szpitala Pomnik Chrztu Polski zabezpieczając środki finansowe jedynie na pierwszy etap bardzo kosztownej rozbudowy. Przygotowując budżet na ten rok zarząd PiS nie zabezpieczył środków na II i III etap rozbudowy, a w wieloletnim planie finansowym zapisał, że Szpital będzie prowadził dalszą budowę z własnych środków. Już wtedy podkreślałam, że w gnieźnieńskim Szpitalu nie ma pieniędzy na kontynuowanie budowy ze środków własnych, więc przygotowany WPF jest nierealny. Wczoraj na sesji poseł Zbigniew Dolata wymachując kartkami, krzyczał, że nie godzi się na kontynuowanie rozbudowy w ciężar kredytu, zapytałam więc Pana Posła co proponuje, skoro poprzedni zarząd powiatu nie zabezpieczył na ten cel pieniędzy w budżecie? Czy chce zatrzymać ponownie rozbudowę? To co mówi Pan Poseł to czysta demagogia i hipokryzja, bo za sytuację w jakiej znalazła się gnieźnieńska lecznica odpowiada Pan Poseł i jego radni. Zaplanowali inwestycję zbyt drogą w stosunku do możliwości powiatu gnieźnieńskiego, nie zabezpieczając środków na rozbudowę szpitala. Dodatkowo pozostawili szpital bez środków pieniężnych w kasie, a z potężnymi rachunkami do zapłacenia.

Obecna dyrekcja objęła szpital obciążony długami, z licznymi nieuregulowanymi i zaległymi rachunkami m. in. za leki, usługi, pensje, także za serwery, które były tam właśnie instalowane a na które nie było pieniędzy. Z dokumentów finansowych Szpitala wynika, że zobowiązania krótkoterminowe, na początku roku, wynosiły blisko 30 mln złotych a kapitały własne szpitala pozostały ujemne, po okresie rządów dyrektora Bestwiny. To trudny moment dla naszej placówki, która dziś walczy o przetrwanie, a dobra wiadomość jest taka, że przez ostatnie cztery miesiące został przygotowany plan, który ma jej dać nowe życie i jeśli poseł Dolata nie zamierza pomóc, niech chociaż nie przeszkadza i nie uprawia polityki kosztem tej inwestycji.  

Rada Społeczna Szpitala, której jestem członkiem, wyraziła zgodę na zwiększenie kredytu obrotowego na bieżące utrzymanie i dokończenie budowy. Jednakże w ślad za tą decyzją musi pójść rozpoczęcie prawdziwej restrukturyzacji placówki, która docelowo pozwoli zbilansować jej wynik. Trzeba pamiętać, że obecnie, strata miesięczna szpitala wynosi 900 tys. złotych. Dyrektor Ogrodowicz przygotował plan zwiększenia przychodów, który jest już wdrażany, ale musimy choć minimalnie zredukować koszty i w tej sprawie potrzebna jest współpraca personelu oraz związków zawodowych - na co liczę. Mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego zasługują na szpital z XXI wieku, uruchomiliśmy już nowy SOR, uruchomimy również  cały szpital. 

 


Dane firmy: Telewizja Gniezno Agencja Telewizyjna Produkcja Reklamowa, ul. Roosevelta 53 62-200 Gniezno, NIP 784-160-15-46, www.tv.gniezno.pl
   Copyright 2012 © TV Gniezno | W górę
Projekt i wykonanie: FD-System - Projektowanie stron internetowych